כותרת
> C;
1/1
חדשות

בעקבות מזג האויר הסוער תנו לחיות לחיות קוראת לכם לשבור את השרשרת

מעלות חדשותפורסם: 05.01.20 , 11:38ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כמה פעמים יצא לכם לעבור ליד חצר של בית שהיה בה כלב קשור? מה הרגשתם? חששתם מהכלב המתפרע ונובח ללא הרף, שמא ישתחרר מהשרשרת שקשורה לצווארו ויפגע בכם
או שהרגשתם עצב על הכלב הבודד והאומלל שלרוע מזלו הגיע לבית אשר הפך אותו למחסום חי בפני פורצים או אורחים לא רצויים אחרים.
כמה פעמים עברתם ליד כלב קשור ומצאתם כלב אפאטי ומוזנח שכבר מזמן הפסיק להגיב לסביבתו ולידו קערת מים הפוכה וסביבה מטונפת?

ככה נראים חייו של כלב קשור. יום יום במשך שנים.

קשירת כלב מתייחסת להגבלת תנועת הכלב על ידי שרשרת או חפץ דומה המקובעים לאובייקט נייח כדרך להחזקתו.
נכון, קיימות תקנות בארץ ובעולם לרווחת הכלבים הקובעות כי יש להגן על כלבינו מפגעי מזג האוויר, לספק לו סביבה נקיה מהפרשות וכן אוכל ומים באופן קבוע.

אבל אל תטעו – כל קשירת כלב בחצר הבית אכזרית ומהווה התעללות. מעבר לנזק הפיזי הגדול, תגרמו לכלבכם גם נזק פסיכולוגי ובעיות התנהגות קשות.

ההנחה הרווחת שחייהם של כלבים בחצר טובה יותר ("כי כלב צריך מרחבים ואוויר פתוח"), שגויה ורחוקה מהמציאות.
השיקולים של בעלי הכלבים אשר מחזיקים אותם בחצר נובעת לעתים מהנחה בורה זו או מסיבות אחרות כמו הרס של חפצים בבית, עשיית צרכים בתוך הבית, רצון שהכלב ישמור על הבית, לא יחפור בגינה, לא יקפוץ על אנשים... ועוד.

קשירת הכלב בחצר לא תפתור בעיות אלו, אלא תחריף אותן בצורה משמעותית ואף תניב בעיות התנהגות חדשות.

כלב הוא חיה סוציאלית הזקוקה לאינטראקציה רבה עם בני הבית. כל רצונו להיות בקרבת בעליו כמה שניתן. הם זקוקים להרגיש חלק מהלהקה שלנו וליהנות מפעילות משותפת איתנו, בבית ובטיול.
היעדר תשומת לב ויחס מינימלי (כי נורא קל להתעלם ולשכוח מהכלב שקשור בחצר והפך לחלק מהנוף..) יגרמו לו להרגיש מבודד ומרוחק מהלהקה אליה הוא שייך.
לפיכך, יפתח בדרך כלל בעיות התנהגות קשות שהעיקרית בהן היא תוקפנות. לבידוד חברתי ישנן השלכות קשות הקשורות בפיתוח התנהגויות אובססיביות הנובעות מתוך שעמום ותסכול.
הן יבואו לידי ביטוי גם בפגיעה עצמית של הכלב עקב חוסר מנוחה על ידי רדיפה אחר הזנב של עצמו, ליקוק וגירוד עד זוב דם וכד' ועד כדי הפיכת הכלב לחשדן מאוד, תוקפן ובלתי ניתן לשליטה.
חשוב לזכור שלכלב קשור אין מרווח בריחה במידה וירגיש מאוים ולכן בכל חדירה לטריטוריה שלו (אזור הקשירה) אין לו ברירה אחרת מלבד להילחם ולנשוך. הוא יהפוך במהרה לסיכון ומטרד עבור בני אדם וחיות אחרות.

בנוסף לכל זאת, הנזק הפיזי הכרוך בקשירה גדול מאוד וכלבים רבים מצאו את מותם בצורה זו לאחר שהסתבכו עם הרצועה עד כדי חנק או שניסו לברוח וקפצו מעבר לגדר או חפץ אחר ונתלו.
כמו כן, לעתים קרובות ייגרמו פציעות קשות של הצוואר עקב משיכות הנובעות מהרצון להשתחרר מאחיזת השרשרת, חדירת הקולר לעור הצוואר עד כדי פציעות קשות ואינפקציות מסובכות.

בנוסף, הכלב הקשור פגיע בפני מזג אוויר קשה. הוא חשוף לחום כבד ולסכנת התייבשות בקיץ, לעתים כי אין לו מקום מוצל להסתתר בו ולעתים כי מי השתיה שלו נשפכו ובחורף הוא יהיה חשוף לקור קיצוני ויתקשה לחמם את עצמו.
לרוב, מקום המרבץ שלהם יהיה מלוכלך ומזוהם בעיקר בצרכים של עצמם ויתקשה מאוד להגן על עצמו מפני טפילים ומזיקים שונים.

כלבים קשורים חשופים ביותר לסכנות מבחוץ כמו כלבים אחרים הנכנסים לשטחם ועלולים לתקוף ולנשוך מבלי שתהיה לכלב הקשור אפשרות בריחה או התגוננות וכן עלולים להיגנב בקלות על ידי אנשים אשר יעשו בהם שימוש רע.

לסיכום, אם אין לכם אפשרות לתת לכלבכם תנאים הולמים – לספק להם קורת גג מוגנת, טיפול רפואי והגנה מפני נזקים אחרים ואם אין ביכולתכם להעניק להם חום, אהבה, תשומת לב ופעילויות שונות,
ואינכם רואים בו בן משפחה החי ביחד אתכם בתוך הבית – הניחו לאנשים אחרים לגדל אותם.

אם כל שברצונכם הוא כלב שמירה, התקינו אזעקה וגדר סביב ביתכם. הכלב לא נועד לשרת אתכם ולספק את הרצון שלכם בהגנה על הבית.