כותרת
> C;
1/1
חדשות

חברת צים אורבן מתקשה להוציא לפועל בניית מתחם חניה נוסף סמוך לקניון

מעלות חדשותפורסם: 03.01.20 , 12:19ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

חברת צים אורבן מתקשה להוציא לפועל בניית מתחם חניה נוסף סמוך לקניון

עיריית מעלות-תרשיחא מערימה קשיים על חברת צים אורבן המעוניינת להגדיל את שטחי החניה במתחם הקניון, לרווחת התושבים ובאי הקניון

צים אורבן היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה המובילה את השינוי. לחברה מתחמים מרגשים הנטמעים באופן אורגני בלב קהילות צומחות. אחת מהן היא מתחם הקניות, בילוי ועסקים לכלל תושבי מעלות תרשיחא והסביבה. זהו קניון מקורה וממוזג עם חנויות חיצוניות, ובו מוצרי אופנה, הנעלה, מוצרים לבית, פארם, בנקים, חדר כושר, מתנות, עסקי מזון מהיר, משחקיה וסופר מרקט, וכן קופת חולים.

מאחר והמקום משרת מגוון רחב של תחומים עבור כלל התושבים, בכל תחומי החיים, נוצר מחסור במקומות חניה , מה שמקשה על תפקוד תקין ומתן שירות נאות .

בהנהלת צים אורבן מעלות מציינים כי קהל הצרכנים מפנה את תלונותיו ולעיתים זעמו כלפיהם, מתוך הנחה כי החברה היא זו אשר אמורה לדאוג למתן פתרונות חניה נאותים.

בהנהלת החברה מסבירים כי הוצע לעיריית מעלות-תרשיחא פתרון יעיל, במימונה המלא אך זו האחרונה סירבה לקבלו ואינה מאפשרת להוציא לפועל את התכנית שהוצעה.

התכנית לפתרון המצוקה

חברת צים אורבן הגיעה להבנות עם עיריית מעלות-תרשיחא בשלהי כהונתו האחרונה של שלמה בוחבוט ראש העירייה הקודם, לפיה השטח יוכשר על ידי הרשות אך יפותח על ידי היזם היא צים אורבן.

מאוחר יותר התברר כי השטח שהוקצה אינו מספיק, לפיכך החברה ביקשה לנכס גם שטח כלוא הנמצא בכיוון כיכר הסביונים סמוך לקניון. החברה התחייבה להשקיע במקום זה בהכשרת התשתית למתחם חניות נוסף. בחברה מסבירים כי השטח הכלוא לא מומש לשום מטרה עד היום וההשקעה בו גבוהה מאוד, לכן הוצע להשקיע כחמישה מיליון שקלים לטובת בניית כ 130 מקומות חניה נוספים.

"השטח האמור הוא בעל מבנה טופוגרפי מסובך, הגישה אליו קשה ובעייתית בכל זאת הצענו להכשיר ולהשקיע השקעה פרטית של החברה בלבד ללא כל תמורה מצד העירייה, למעט הסכמה ואישור" מדגישים מהנהלת צים .

בחברת צים מסבירים כי לא זו בלבד שהוצע לעירייה לממן את התשתית במקום , הוצעה הצעה לפייה תוכל העירייה לייצר מנגנון של גביית דמי חניה, גם על שטחה שלה, מה שעשוי להניב רווחים לקופת הרשות המקומית.

לאחר הבחירות המוניציפליות האחרונות חברת צים אורבן פנתה להמשיך את הטיפול בנושא, הנוגע כאמור בראש וראשונה לרווחת התושבים, אל ראש העירייה הנבחר ארקדי פומרנץ, אשר מטבע הדברים ביקש , תחילה, ללמוד את הנושא ולבחון עם יועציו.

במקביל החברה שריינה את סכום הכסף הנחוץ, לביצוע הפרויקט, בנוסף לסכומים שכבר הושקעו בהכנת התכניות, יועצים, זמן וכל כיוצא בכך.

תפנית בהתייחסות עיריית מעלות-תרשיחא לפניית היזם

"עם סיום הבדיקות אותם ביקש ראש העירייה לבצע, חלה תפנית , כאשר החליט כי לעירייה מגיעים עוד תשעה מיליון שקלים עבור היטלים, שלטענתו, לא שולמו במלואם" מסבירים בהנהלת צים. יתרה מכך הוסבר ליזם כי עד אשר לא ישולם החוב האמור, לא תוכל חברת צים לצאת לדרך ולבנות חניה ציבורית בשטח האמור".

לסיכום החברה קובלת על כי לפי שעה אינם מצליחים להגיע להבנות עם העירייה: "לא ברור למה העירייה לא מאפשרת את טובת הציבור, כאשר , אם היזם בונה, העיר והתושבים נהנים מהשקעה כל הוצאה מצד הרשות המקומית".

צים אורבן מוסרים:

"מאז הבחירות האחרונות עיירית מעלות מנסה להוציא מצים אורבן כספים שאינם מגיעים לה בהליכים לא חוקיים וביריוניים. לצד הדרישות הכספיות שלה מאיימת העיריה, במפורש ובמרומז, שהיא תשתמש בסמכויותיה לטרפד את נסיונותיה של צים אורבן למצוא פתרון מוסכם לבעיית החניה בקניון. במסגרת נסיונותיה סימנה העיריה לאחרונה קווים צהובים על רחבת החניה ללא כל סיבה או הצדקה חוקית. ברקע פעולותיה הבלתי חוקיות של העיריה עומדים אינטרסים כלכליים של מקורביו של ראש העיר, שאמורים להתחלק בכספים שהעיריה דורשת כאמור מצים אורבן."

תגובת ראש עיריית מעלות-תרשיחא ארקדי פומרנץ: " כפועל יוצא מהחזון שלי, שהנו בין היתר פיתוח העיר ושגשוגה, בחרתי שלא לעסוק בהטחת האשמות אודות הסיבות שהביאו למצב בלתי נסבל זה תוך שאני מעדיף תחת זאת, לנהל מו"מ מול היזמים במטרה להביא לפתרון צודק ויעיל לשני הצדדים.

העירייה היא שפעלה להסדרת מצוקת החניה על ידי עדכון חוק העזר שיגביל את השימוש של תושבי חוץ ויאפשר לתושבי העיר יותר חניה. השטח שבו משתמשים כיום ללא רשות או אישור כדין הינו שטח ציבורי השייך לעירייה ולא "שטח כלוא" כפי שנטען באופן תמוה.

בכוונתי להסדיר את החניון בצורה חוקית ולמען תושבי העיר קודם. העירייה בראשותי תדאג לזכויות תושבי העיר ולא אשקוט עד שיוחזרו את כל הכספים לתושבים!! צעד זה וצעדים עתידיים דומים, באים כחלק מתוכנית מלאה וסדורה של השבת נכסי וכספי התושבים מעשרות שנים של מנהל לא תקין, תכנון לקוי והפקרות שלטונית. הנהלת העיר בראשותי קיבלו הנחיות ברורות לפעול על פי כל דין בכדי למצות את התוכנית."

קניון צים מעלות כפי שהוא היום

הדמייה של קניון צים עם החנייה הנוספת והמורחבת