כותרת
> C;
1/1
טיולים ותיירות

שבוע שמירת הטבע 2022, יצוין השנה בסופי השבוע בין ה-18 ל-26 בפברואר – בסימן פרחי בר וצמחים בסכנת הכחדה

מעלות טיולים ותיירותפורסם: 20.02.22 , 14:31ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

רשות הטבע והגנים תפעיל כ-20 עמדות הסברה בסמוך לריכוזי פריחה בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים כדי להעלות את המודעות לחשיבות השמירה על ערכי הטבע

רעיה שורקי מ״מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "אחריות שלנו, תושבי ישראל, לשמור על צמחי הבר שלא יכחדו מהנוף בטבע הישראלי"

***

רשות הטבע והגנים מציינת מדי שנה, לקראת האביב, את שבוע שמירת הטבע במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות שמירת ערכי הטבע, תוך חשיפת הפעולות המקצועיות לשמירה על ערכים אלו. גם השנה מתמקד השבוע בפרחי הבר ובצמחים בסכנת הכחדה. מה הם צמחים בסכנת הכחדה, מדוע חשוב לשמור עליהם, מה הקשר שלהם לשטחים הפתוחים ואיפה ניתן לטייל כדי לפגוש אותם בשטח? אין כמו היכרות מקרוב כדי לחוות את הטבע במלוא יופיו ועוצמתו.

שבוע שמירת הטבע יתקיים השנה בסופי השבוע בין ה-18.2 ל-26.2 בהם הציבור מוזמן לבקר ב-20 תחנות המידע וההסברה, שרשות הטבע והגנים תפעיל בסמוך למוקדי פריחה בגנים לאומים ושמורות טבע בכל רחבי הארץ, ולקבל מידע על מסלולי הטיול ופרחי הבר שבהם, לצד היכרות עם הכללים לשמירה על הפרחים ועל הטבע והיכרות עם העבודה המקצועית של הרשות לשמירת המינים המוגנים.

למידע על מיקומי תחנות ההסברה: https://www.parks.org.il/article/info-stations/

צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין והיא ידועה בעולם בריכוז המינים הגדול שבה ביחס לשטחה. כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים - מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שהם מצויים. מעמד זה עוזר לא רק בשמירתם מפני הכחדה אלא גם בשימור מרבדי מינים אלה ואחרים הגדלים באזורים מוגדרים.

רעיה שורקי מ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "למעלה מאלפיים מינים של צמחי בר גדלים בישראל, יותר מאשר במדינות רבות שגודלן גדול משטח ישראל, ורבים מהמינים האנדמיים, גדלים רק בישראל. על כן זו האחריות שלנו, תושבי ישראל, לשמור עליהם שלא יכחדו. בעבר קטיף של פרחי בר היה אירוע משפחתי ומכירה של פרחי בר כמו כלניות ונרקיסים הייתה נורמה בישראל של שנות ה-60. עם הקמת רשות שמורות הטבע במהלך משותף עם החברה להגנת הטבע החל מסע הסברה נרחב להפסקת קטיף הפרחים ואכיפת התקנות המטילות עונש על קוטפי פרחי הבר. הציבור בישראל אימץ את התפיסה החדשה של 'צא לנוף אך אל תקטוף'. אנחנו מאמינים בדור הצעיר ובחזקה של הקהילה לסיוע בשמירת מינים בסכנת הכחדה ועלינו מוטלת האחריות לתת להם את הכלים לעשות זאת".

פרטים נוספים בטלפון 3639* ובאתר רשות הטבע והגנים: www.parks.org.il

פעילויות שבוע שמירת הטבע ברחבי הארץ:

ממאתיים לאלפיים – פריחה, מים והמחזה

יש פרחים שרק בעונה הקרה תוכלו ליהנות מיופיים ומהשלווה שהטבע משרה סביבם.

נרד לבטן האדמה במסלול אמות המים של ציפורי ונהלך במאגר המים המרשים שסיפק מים לעיר הקדומה. ניכנס אל מנהרת הפירים ונצעד לאורכה (יש להצטייד בפנסים). נמשיך במסלול לאורך אמת המים הקדומה, ניהנה מפריחה בשלל גוונים וצבעים ונשמע על שיטות לאגירת מים ולהובלתם בעת העתיקה. אחר כך נבקר במאגר הקשתות, נתנסה בבניית דגם אמת מים וניהנה ממחזה.
הסיור מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש. משך הפעילות שעה וחצי עד שעתיים.
ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע, ופנס.

היכן: גן לאומי ציפורי, ניפגש במבואה.

מתי: ימי שבת
סיורים בשעות: 10:00, 12:30

מחזה בשעות: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

אדום וירוק מול הכחול הגדול: סיורי פריחה בשמורת טבע חוף הבונים

על מה אתם חושבים כשאתם מדמיינים את חוף הים? על חול? גלים? צדפים? ובכן, אחרי סיור טרום אביב זה תתחילו לחשוב על... פרחים. לרצועת החוף הבתולית שבשמורת הטבע חוף דור הבונים, שבה מפרצונים ציוריים ו"פסלי" כורכר מעוררי השראה, נוספים בימים אלו גם מקבצי פריחות נהדרים. בואו לקבל את האביב בדרך מקורית: נכיר את הפריחה הייחודית של חוף הים, נלמד על האתגרים הניצבים בפני צמחי החוף, ואם יהיה לנו מזל גם נראה צבעונים.
במזג אוויר סוער הפעילות עשויה להתבטל, יש להתעדכן באתר הרשות.

היכן: שמורת טבע חוף דור הבונים. יוצאים מהרחבה המרכזית.

מתי: ימי שבת 19.2, 26.2, בשעות 10:30, 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי החניה באתר.

"יש לי פריחה"

פעילות עצמאית עם נקודות הדרכה.

גן לאומי בית גוברין מוכר בעיקר הודות למגוון המערות שבשטחו, אך בעונת החורף והאביב מתווספים לנופי האתר גם מרבדים ירוקים רעננים, מעוטרים בשלל פריחה צבעונית. בעזרת דף משימות מותאם לכל המשפחה אתם מוזמנים לטייל במסלול טיול פורח במיוחד, להיכנס למערות המרשימות ולתת תשומת לב מיוחדת לפרחים שלצידן. אל תשכחו לצלם הרבה תמונות יפות למזכרת.

היכן: גן לאומי בית גוברין.

מתי: ימי שבת, בשעות 10:00–14:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

לשמור על הצמחים
אחת הסכנות הגדולות לטבע בישראל ובעולם היא היעלמותם של מיני צמחים ובעלי חיים בקצב הולך וגובר. על מי צריך לשמור יותר – על היפים ומושכי העין כמו הנרקיס והכרכום, האירוס והצבעוני? או על הצמחים הנדירים מאוד כמו מַכְבֵּד הביצות ובן חורש גדול? לכבוד שבוע שמירת הטבע בישראל אנו שמחים להזמין אתכם לסיור עם פקח רשות הטבע והגנים, ובו נלמד כיצד מאששים את הצמחים הנדירים בשמורה.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ימי שישי: 18.2, 25.2.
סיור עם פקח יצא בשעה 10:00 בלבד ומומלץ להקדים.
סיורים רגילים לשמורה החבויה יצאו בשעה 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

לטייל בגן עדן
הצטרפו לטיול טבע קצר ומקסים בנאת המדבר המופלאה של עין פרת. בסיור ניהנה מפריחות העונה הייחודיות לשמורה ומפינות חמד לצד בריכות צלולות, ונלמד שמאז ומתמיד הן היו מוקד משיכה למתבודדים ולנמלטים: לירמיהו הנביא מענתות, לנזיר המתבודד הראשון חריטון, ולעוד דמויות מן העבר שראו את בריכות המים, הקשיבו לשקט ונפעמו מיפי המקום ומעוצמתו. הסיורים יצאו מתחנת המידע שבסככה הצמודה למרכז השירות באתר.
היכן: עין פרת – שמורת טבע נחל פרת
מתי: ימי שישי, בשעות: 9:00, 11:00, 13:00.
ימי שבת 19.2, 26.2, בשעות: 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

תחנת מידע והדרכה בתלכיד פיראן
הנחלים פיראן ותלכיד זורמים בתחומה של שמורת אום זוקה שבמורדות השומרון, ויורדים בתלילות אל בקעת הירדן בהפרשי גובה שתורמים למגוון רחב של מיני בעלי חיים וצמחים בשמורה המרהיבה. בזכות הקרבה לבקעת הירדן גדלים כאן מיני צמחים ממוצא סודני כגון חלביב רותמי, עירית גדולה, גלונית מצויה, אשחר ארצישראלי ואוג קוצני, ובעונתם פורחים כאן גם מרבדים נהדרים של אירוס הגלבוע, נורית אסיה, צבעוני ההרים ונרקיס מצוי.
אתם מוזמנים לפגוש את המדריכים שלנו בתחנת המידע, והם ישמחו להפנות אתכם למוקדי הפריחה.
כמו כן יצאו טיולים מודרכים בשעות: 09:00, 12:00.
בטיול במצוקי הנחלים תלכיד ופיראן ניקח אתכם לנחלי מזרח השומרון בבואם להישפך לבקעת הירדן. המסלול מאתגר ויש בו טיפוס וירידה בעזרת יתדות קבועים בנחל. מסלול מדהים ביופיו והרפתקני במיוחד!
שימו לב: הציוד הנדרש הוא 3 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה נוחות ובגדים מתאימים. משך הטיול 3–4 שעות. המסלול הוא למיטיבי לכת ומתאים לילדים מגיל 10.
היכן: חניית נחל תלכיד פיראן
מתי: ימי שישי ושבת 18-19.2, 25-26.2, בשעות: 9:00–14:00.
ללא תשלום.


תחנת מידע והדרכה בעינות פצאל
מה יש בו בנחל פצאל שמושך את העין ושובה את הלב? מעיין צלול ויפה ומי נחל זורם שעל גדותיו שיחי פטל קדוש ונענה משובלת. בתוך מי הנחל נצפה בשחריר הנחלים ובמיני קרפדות וראשנים שזה ביתם. בסוף החורף ובתחילת האביב מתכסים מורדות נחל פצאל ויובליו בצמחייה עשירה, ובה גם צבעונים, צהרון מצוי, ועוד פרחים נהדרים.

בזכות כל אלו הטיול בעינות פצאל הוא חוויה מדהימה. בואו עם בני המשפחה והצטרפו למדריכים שלנו לסיור טבע קליל ומהנה. נצא יחדיו לחפש את הצומח והפורח בעונה, נרד למי הנחל הזורם, נשמע על בעלי החיים שחיים בשמורה ועל האתגרים שהם מתמודדים עימם כדי לשרוד לצד בני האדם – בעבר ובהווה.
לאחר הסיור בעינות פצאל ובדרככם החוצה מומלץ לעצור ולצפות בשרידי בריכת המים הענקית מהתקופה הרומית.
כמו כן בשעות 9:00–14:00 תפעל במקום תחנת מידע ושם יפנו אתכם למוקדי הפריחה.
היכן: עינות פצאל
מתי: ימי שישי ושבת 18-19.2, 25-26.2, בשעות: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00.
ללא תשלום.


תחנת מידע ופריחה באתר עין מבוע
מעטה הנביטה הירוק שצמח בשמורת הטבע נחל פרת בחורף מתחלף בסופו באדרת צבעונית ובריכוזי פריחה. באתר עין מבוע יחכו לכם מדריכים בתחנת המידע ויפנו אתכם לריכוזי הפריחה באזור.
עוד באתר: בריכת שכשוך, מעיין פועם, נחל זורם, מסלולי טיול, שולחנות פיקניק וחורשה מוצלת. במקום מרכז שירות למבקר וחדר הקרנה.
היכן: שמורת טבע עין פרת – אתר עין מבוע
מתי: ימי שישי ובשבת, בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום.

אירוס נצרתי - צילום מיטל אהרון רויזר, רשות הטבע והגנים 1 (1)

אירוס נצרתי - צילום מיטל אהרון רויזר, רשות הטבע והגנים (1)

כליל חורש - צילם אור מילשטיין, רשות הטבע והגנים (1)

כליל חורש - צילם עופר שנער, רשות הטבע והגנים (1)

תורמוס - צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים (1)

תורמוסים - צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים (1)