כותרת
> C;
1/1
בריאות

רופא שיניים חירום – האם יש לפנות אליו בכל מחיר?

מעלות בריאותפורסם: 27.02.20 , 10:02ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כמה פעמים קרה לכם, שהתעוררתם באמצע הלילה עם תחושת כאב באזור הלסת והשיניים שלא עזבה אותכם ותהיתם, מה עליכם לעשות? הרי זה אמצע הלילה, מצד אחד, אם לא תעשו משהו, לא תוכלו לחזור לישון, יכול להיות שהכאב נובע מדלקת או זיהום שאם לא תטפלו בהם, זה יחמיר, מצד שני, הדרך הטובה ביותר לטפל בכך היא לפנות אל רופא שיניים, וזה אמצע הלילה כאמור.

כפי שאתם יודעים, קיים שירות של רופא שיניים חירום. שירות שמאפשר לכם לקבל טיפול מרופא השיניים שלכם או של הקופה, גם באמצע הלילה וגם בשעות ומועדים אחרים, כאלה שנחשבים פחות סטנדרטיים. למשל, סופי-שבוע, חגים ומועדים, וכאמור, גם בשעות הלילה המאוחרות או הבוקר המוקדמות. במילים אחרות, בכל שעה בה המרפאה סגורה.

השאלה הנשאלת היא, האם נכון לפנות אל רופא שיניים חירום בכל עת, בכל מצב. אפשר להבין את הדאגה והפאניקה הנובעים מתחושת כאב כזו או אחרת, או מכל דבר אחר שאנחנו חשים, בין אם זה באמצע הלילה ובין אם זה במצבים אחרים. זה לא נעים וזה בוודאי מפחיד, שכן יכול להיות שהכאב שאנחנו חשים, זה התחלה של משהו שיכול להיות מאוד בעייתי ומסוכן, אם לא נטפל בזה בהקדם.

מנגד, עלינו לזכור שלא כל תחושת כאב בהכרח מחייבת שנפנה לרופא. לעיתים, שיחת טלפון יכולה להספיק, הוא יסביר לנו כיצד עלינו לנהוג, מה עלינו לעשות בשביל להתמודד עם התחושה באותה נקודת זמן ויציע אלינו להגיע אליו בבוקר. זה נכון בוודאי, אם מדובר על מקרים בהם הרופא איננו גר ביישוב שלנו, כך אנחנו נמנע מאיתנו או ממנו, לבלות את הלילה בנסיעות ארוכות לחינם.

לפני שניגע בשאלה, מתי נכון לפנות אל רופא שיניים במקרי חירום, צריך לסייג ולומר, יש מקרים בהם חובה לפנות אל רופא שיניים גם במקרי חירום. למשל, אם נפצענו, נחבלנו, אם אנחנו לא יכולים ללעוס או אם מדובר על דברים מהותיים שמחייבים טיפול מיידי. מה שכן, בכל מקרה, הטיפול יהיה נקודתי, במטרה למנוע את החמרת המצב, להתמודד עם הסיטואציה הנוכחית. בהמשך, נגיע אליו לצורך התמודדות יותר פרטנית עם הסיטואציה.

אז האם בכל מצב יש לפנות לרופא שיניים?

כאמור, לא בכל מצב אנחנו חייבים להגיע אל המרפאה בשעת חירום. יש מקרים בהם נוכל להתמודד עם המצב בעצמנו, בלי לקחת כדורים או דברים אחרים (כאלה שמחייבים בדיקה והפנייה של רופא). מה שכן, אנחנו יכולים ליצור קשר עם הרופא ולקבל ממנו עזרה, הסברים, כיצד עלינו לפעול מבלי להגיע אליו.

במידה ויש צורך, אם אנחנו מתארים לו את המצב כמו שצריך והוא מתרשם שיש צורך, אז הוא יבקש מאיתנו להגיע למרפאה או אליו הביתה. סביר להניח שזה יקרה אם המצב חמור או עלול להחמיר, אם לא נטפל בו בהקדם.

צילום מהמאגר http://pexels.com/